Håndball-VM 2019 for kvinner

Fra Wikipedia, den frie encyklopedi
Hopp til navigering Hopp til søk
Håndball-VM 2019 for kvinner
Arrangement
Lag i sluttspillet24
VertslandJapan Japan
Dato30. november–15. desember 2019
Plasseringer
Mester Nederland Nederland
Andreplass Spania Spania
Tredjeplass Russland Russland
FjerdeplassNorge Norge
Kamper
ToppscorerNederland Lois Abbingh (NED)
(71 mål)
Beste spillerNederland Estavana Polman (NED)
Navigasjon
2017 Tyskland   Spania 2021

Håndball-VM 2019 for kvinner var det 24. mesterskapet i håndball for kvinner og ble arrangert i Japan i desember 2019. Det var første gang Japan er vertsnasjon for kvinnenes verdensmesterskap, men Japan arrangerte mesterskapet for menn i 1997.

Kvalifiserte nasjoner[rediger | rediger kilde]

Dato Sted Plasser Kvalifisert
Vertsnasjon 28. oktober 2013 N/A 1 Japan Japan
Regjerende mester 1.–17. desember 2017 Tyskland Tyskland 1 Frankrike Frankrike
Afrikamesterskapet 6.–16. desember 2018 Republikken Kongo Kongo 3 Angola Angola
Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo
Senegal Senegal
Asiamesterskapet 30. november–9. desember 2018 Japan Japan 4 Australia Australia
Kasakhstan Kasakhstan
Kina Kina
Sør-Korea Sør-Korea
Europamesterskapet 29. november–16. desember 2018 Frankrike Frankrike 3 Nederland Nederland
Romania Romania
Russland Russland
Sør- og sentralamerikanske mesterskapet 29. november–4. desember 2018 Brasil Brasil 2 Argentina Argentina
Brasil Brasil
Nord-Amerika- og det karibiske mesterskapet 28. mai–2.juni Mexico Mexico 1 Cuba Cuba
Kvalifisering til Håndball-VM 2019 for kvinner (EHF) 23. november 2018–juni 2019 flere 9 Danmark Danmark
Montenegro Montenegro
Norge Norge
Serbia Serbia
Slovenia Slovenia
Spania Spania
Sverige Sverige
Tyskland Tyskland
Ungarn Ungarn

Arenaer[rediger | rediger kilde]

Higashi-Ku Minami-Ku Nishi-Ku Yamaga Yatsushiro
Park Dome Kumamoto Aqua Dome Kumamoto Kumamoto Prefectual Gymnasium Yamaga City Overall Gymnasium Yatsushiro Prefectual Gymnasium
Kumamoto park dome.jpg Aqua dome Kumamoto.JPG Kumamoto-pref synthesis gymnasium 1.jpg

Innledende runde[rediger | rediger kilde]

Alle tidene er lokaltid (UTC+9).

Gruppe A[rediger | rediger kilde]

Lag K V U T + - MF P
Nederland Nederland 5 4 0 1 178 134 +44 8
Norge Norge 5 4 0 1 169 115 +54 8
Serbia Serbia 5 3 0 2 155 143 +12 6
Angola Angola 5 2 0 3 150 151 −1 4
Slovenia Slovenia 5 2 0 3 142 150 −8 4
Cuba Cuba 5 0 0 5 122 223 −101 0
30. november 2019
15:30
Serbia Serbia 32–25 Angola Angola Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 3 605
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
Nikolić 7 (16–12) Guialo 5
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
30. november 2019
18:00
Nederland Nederland 26–32 Slovenia Slovenia Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 2 864
Dommer(e): Krichen, Makhlouf (TUN)
Abbingh, Polman 5 (14–15) Stanko 12
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
30. november 2019
20:30
Norge Norge 47–16 Cuba Cuba Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 1 871
Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY)
Herrem, Løke 8 (25–9) Céspedes, Lusson 3
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning

2. desember 2019
12:30
Cuba Cuba 27–46 Serbia Serbia Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 5 570
Dommer(e): Krichen, Makhlouf (TUN)
Rizo 6 (11–25) Tre spillere 6
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
2. desember 2019
15:00
Angola Angola 28–35 Nederland Nederland Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 4 690
Dommer(e): Belkhiri, Hamidi (ALG)
Carlos 9 (12–17) Abbingh 11
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
2. desember 2019
20:30
Slovenia Slovenia 20–36 Norge Norge Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 1 680
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Gros 9 (12–13) Jacobsen 8
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning

3. desember 2019
15:00
Nederland Nederland 51–23 Cuba Cuba Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 5 060
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
Malestein 11 (22–11) Céspedes 4
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
3. desember 2019
18:00
Slovenia Slovenia 24–33 Angola Angola Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 2 280
Dommer(e): Koo, Lee (KOR)
Stanko 9 (12–16) Carlos, Kassoma 6
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
3. desember 2019
20:30
Norge Norge 28–25 Serbia Serbia Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 1 970
Dommer(e): Kuttler, Merz (GER)
Arntzen, Oftedal 7 (13–12) Liščević 6
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

5. desember 2019
15:00
Cuba Cuba 26–39 Slovenia Slovenia Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 5 520
Dommer(e): Năstase, Stancu (ROU)
Rizo 7 (15–17) Stanko 11
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 3×Gult kort
5. desember 2019
18:00
Serbia Serbia 23–36 Nederland Nederland Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 2 460
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Tre spillere 6 (12–20) Polman 8
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
5. desember 2019
20:30
Norge Norge 30–24 Angola Angola Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 1 870
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
Arntzen 6 (13–12) Carlos 6
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

6. desember 2019
15:00
Serbia Serbia 29–27 Slovenia Slovenia Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 4 680
Dommer(e): Makhlouf, Krichen (TUN)
Pop-Lazić 8 (12–11) Stanko 10
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
6. desember 2019
18:00
Angola Angola 40–30 Cuba Cuba Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 2 680
Dommer(e): Belkhiri, Hamidi (ALG)
Guialo 7 (20–16) Lusson 7
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
6. desember 2019
20:30
Nederland Nederland 30–28 Norge Norge Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 3 380
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Abbingh 6 (14–18) Oftedal 9
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

Gruppe B[rediger | rediger kilde]

Lag K V U T + - MF P
Sør-Korea Sør-Korea 5 3 2 0 149 124 +25 8
Tyskland Tyskland 5 3 1 1 142 111 +31 7
Danmark Danmark 5 3 1 1 132 100 +32 7
Frankrike Frankrike 5 2 1 2 137 100 +37 5
Brasil Brasil 5 1 1 3 119 115 +4 3
Australia Australia 5 0 0 5 53 182 −129 0
30. november 2019
15:30
Tyskland Tyskland 30–24 Brasil Brasil Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 300
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Behnke 6 (14–11) Nascimento 5
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
30. november 2019
18:00
Frankrike Frankrike 27–29 Sør-Korea Sør-Korea Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 450
Dommer(e): Lemes, Sosa (URU)
Zaadi 5 (13–12) Ryu 12
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort 1×Rødt kort
30. november 2019
20:30
Danmark Danmark 37–12 Australia Australia Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 400
Dommer(e): Cheng, Zhou (CHN)
Østergaard 6 (17–4) Potocki 4
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

1. desember 2019
15:00
Brasil Brasil 19–19 Frankrike Frankrike Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 580
Dommer(e): Lah, Sok (SLO)
Fire spillere 3 (7–10) Tre spillere 3
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort 1×Rødt kort
1. desember 2019
18:00
Australia Australia 8–34 Tyskland Tyskland Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 450
Dommer(e): Hizaki, Ikebuchi (JPN)
Potocki 3 (4–16) Lauenroth 6
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
1. desember 2019
20:30
Sør-Korea Sør-Korea 26–26 Danmark Danmark Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 380
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Ryu 9 (13–10) Højlund 4
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort

3. desember 2019
15:00
Sør-Korea Sør-Korea 33–27 Brasil Brasil Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 750
Dommer(e): Hamidi, Belkhiri (ALG)
Ryu, Shin 8 (16–14) Amorim 9
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
3. desember 2019
19:00
Frankrike Frankrike 46–7 Australia Australia Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 540
Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY)
Coatanea 7 (21–3) Potocki 4
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
3. desember 2019
20:30
Danmark Danmark 25–26 Tyskland Tyskland Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 000
Dommer(e): Sosa, Lemes (URU)
K. Jørgensen 5 (11–13) Behnke 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

4. desember 2019
15:00
Australia Australia 17–34 Sør-Korea Sør-Korea Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 590
Dommer(e): Lončar, Lončar (CRO)
Potocki 10 (10–18) Lee 5
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
4. desember 2019
19:00
Tyskland Tyskland 25–27 Frankrike Frankrike Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 950
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Bölk 8 (12–14) Zaadi 4
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
4. desember 2019
20:30
Danmark Danmark 24–18 Brasil Brasil Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 100
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
S. Jørgensen 6 (11–9) Vieira 5
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

6. desember 2019
15:00
Brasil Brasil 31–9 Australia Australia Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 1 490
Dommer(e): Cheng, Zhou (CHN)
Belo 5 (15–5) Potocki 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning
6. desember 2019
19:00
Tyskland Tyskland 27–27 Sør-Korea Sør-Korea Yamaga City Overall Gymnasium, Yamaga
Tilskuere: 2 100
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Behnke 7 (15–14) Ryu 10
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
6. desember 2019
20:30
Frankrike Frankrike 18–20 Danmark Danmark Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 600
Dommer(e): Lah, Sok (SLO)
Lacrabère 6 (7–9) S. Jørgensen 7
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

Gruppe C[rediger | rediger kilde]

Lag K V U T + - MF P
Spania Spania 5 5 0 0 159 103 +56 10
Montenegro Montenegro 5 4 0 1 137 123 +14 8
Romania Romania 5 3 0 2 121 129 −8 6
Ungarn Ungarn 5 2 0 3 145 117 +28 4
Senegal Senegal 5 1 0 4 119 137 −18 2
Kasakhstan Kasakhstan 5 0 0 5 92 164 −72 0
30. november 2019
15:30
Montenegro Montenegro 29–25 Senegal Senegal Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 1 900
Dommer(e): Kuttler, Merz (GER)
Jauković 7 (14–15) Keita, Sankharé 5
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
30. november 2019
18:00
Romania Romania 16–31 Spania Spania Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 300
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Neagu 6 (9–16) Cabral, Fernández 6
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
30. november 2019
18:00
Ungarn Ungarn 39–15 Kasakhstan Kasakhstan Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 1 800
Dommer(e): Hizaki, Ikebuchi (JPN)
Márton, Schatzl 7 (22–8) Abilda 5
2 minutters utvisning Rapport

1. desember 2019
15:30
Kasakhstan Kasakhstan 21–30 Montenegro Montenegro Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 1 910
Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY)
Aleksandrova 5 (11–13) Radičević 9
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
1. desember 2019
18:00
Spania Spania 29–25 Ungarn Ungarn Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 600
Dommer(e): Christiansen, Hansen (DEN)
Cabral 7 (18–13) Tóvizi 5
2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
1. desember 2019
18:00
Senegal Senegal 24–29 Romania Romania Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 1 850
Dommer(e): Koo, Lee (KOR)
Tre spillere 6 (12–15) Neagu 13
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 4×Gult kort

3. desember 2019
15:00
Ungarn Ungarn 24–25 Montenegro Montenegro Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 600
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Schatzl 7 (12–13) Radičević 8
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort
3. desember 2019
15:00
Spania Spania 29–20 Senegal Senegal Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 1 950
Dommer(e): Lah, Sok (SLO)
Cabral 8 (14–13) Camara 6
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
3. desember 2019
19:00
Romania Romania 22–20 Kasakhstan Kasakhstan Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 1 810
Dommer(e): Cheng, Zhou (CHN)
Pintea 5 (14–11) Khardina 6
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

4. desember 2019
15:00
Montenegro Montenegro 27–26 Romania Romania Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 700
Dommer(e): Christiansen, Hansen (DEN)
Radičević, Raičević 6 (11–12) Neagu 11
2 minutters utvisning 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort
4. desember 2019
15:00
Kasakhstan Kasakhstan 16–43 Spania Spania Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 2 000
Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY)
Abilda, Rejemetova 3 (11–19) M. López 10
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning
4. desember 2019
19:00
Ungarn Ungarn 30–20 Senegal Senegal Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 2 020
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Kovács 6 (17–9) Sankharé 6
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

6. desember 2019
15:00
Senegal Senegal 30–20 Kasakhstan Kasakhstan Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 700
Dommer(e): Hizaki, Ikebuchi (JPN)
Camara 8 (15–7) Abilda 7
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort
6. desember 2019
15:00
Montenegro Montenegro 26–27 Spania Spania Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 2 000
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Radičević 7 (14–14) Cabral, Pena 6
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
6. desember 2019
19:00
Romania Romania 28–27 Ungarn Ungarn Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro
Tilskuere: 2 500
Dommer(e): Kuttler, Merz (GER)
Neagu 10 (10–16) Kovacsics, Szabó 6
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

Gruppe D[rediger | rediger kilde]

Lag K V U T + - MF P
Russland Russland 5 5 0 0 158 91 +67 10
Sverige Sverige 5 4 0 1 144 114 +30 8
Japan Japan 5 3 0 2 136 121 +15 6
Argentina Argentina 5 2 0 3 124 133 −9 4
Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo 5 1 0 4 86 137 −51 2
Kina Kina 5 0 0 5 100 152 −52 0
30. november 2019
15:30
Japan Japan 24–20 Argentina Argentina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 9 100
Dommer(e): Năstase, Stancu (ROU)
Ohyama 5 (14–10) Karsten 7
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
30. november 2019
18:00
Russland Russland 26–11 Kina Kina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 4 900
Dommer(e): Lončar, Lončar (CRO)
Manaharova 5 (13–6) Chen 4
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning
30. november 2019
20:30
Sverige Sverige 26–16 Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 2 230
Dommer(e): Antić, Jakovljević (SRB)
Lagerquist 6 (11–8) Mwasesa 6
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

2. desember 2019
15:00
Argentina Argentina 22–35 Russland Russland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 628
Dommer(e): Cheng, Zhou (CHN)
Tre spillere 4 (12–17) Gorsjenina 5
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort
2. desember 2019
18:00
DR Kongo Den demokratiske republikken Kongo 16–28 Japan Japan Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 4 476
Dommer(e): Lončar, Lončar (CRO)
Ngo Leyi 4 (9–17) Ohyama 6
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
2. desember 2019
20:30
Kina Kina 19–32 Sverige Sverige Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 2 100
Dommer(e): Năstase, Stancu (ROU)
Jin 5 (7–16) Tre spillere 4
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

3. desember 2019
14:30
Russland Russland 34–13 Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 765
Dommer(e): Hizaki, Ikebuchi (JPN)
Manaharova 6 (19–7) Mwasesa 5
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Rødt kort
3. desember 2019
17:00
Kina Kina 28–34 Argentina Argentina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Dommer(e): Antić, Jakovljević (SRB)
Jin 10 (13–18) Karsten 12
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
3. desember 2019
19:30
Sverige Sverige 34–26 Japan Japan Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 375
Dommer(e): Krichen, Makhlouf (TUN)
Blohm 7 (20–13) Tanabe 5
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

5. desember 2019
15:00
DR Kongo Den demokratiske republikken Kongo 25–24 Kina Kina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 729
Dommer(e): Kuttler, Merz (GER)
Mwasesa 12 (10–11) Jin 8
2 minutters utvisning 2×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
5. desember 2019
18:00
Japan Japan 23–33 Russland Russland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 220
Dommer(e): Antić, Jakovljević (SRB)
Sasaki 7 (16–16) Sen 8
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
5. desember 2019
20:30
Sverige Sverige 30–23 Argentina Argentina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 2 442
Dommer(e): Lončar, Lončar (CRO)
Mässing 5 (14–11) Mendoza 8
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

6. desember 2019
15:00
Japan Japan 35–18 Kina Kina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 8 310
Dommer(e): Sosa, Lemes (URU)
Akiyama 8 (17–8) Sun 5
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
6. desember 2019
18:00
Argentina Argentina 25–16 Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 2 950
Dommer(e): Christiansen, Hansen (DEN)
Karsten 8 (9–13) Mwasesa 5
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning
6. desember 2019
20:30
Russland Russland 30–22 Sverige Sverige Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 3 826
Dommer(e): Koo, Lee (KOR)
Frolova 11 (16–12) Gulldén 8
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

President's Cup[rediger | rediger kilde]

Plasseringskamper om 21.- til 24.-plass[rediger | rediger kilde]

8. desember 2019
10:00
Cuba Cuba 45–25 Australia Australia Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 800
Dommer(e): Lemes, Sosa (URU)
Robert, Tellez 7 (25–16) Potocki 10
2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Rødt kort

8. desember 2019
12:30
Kasakhstan Kasakhstan 29–23 Kina Kina Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 000
Dommer(e): Antić, Jakovljević (SRB)
Rejemetova 8 (16–15) Jin 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
Kamp om 23.-plass
9. desember 2019
12:30
Australia Australia 15–33 Kina Kina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 920
Dommer(e): Lemes, Sosa (URU)
Potocki 9 (7–17) Chen 11
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
Kamp om 21.-plass
9. desember 2019
12:30
Cuba Cuba 29–29
4–2 (e. str.)
Kasakhstan Kasakhstan Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 700
Dommer(e): Cheng, Zhou (CHN)
Camejo, Toledo 7 (15–14) Khardina 9
2 minutters utvisning 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport  1×Gult kort

Plasseringskamper om 17.- til 20.-plass[rediger | rediger kilde]

8. desember 2019
15:00
Slovenia Slovenia 19–32 Brasil Brasil Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 100
Dommer(e): Lee, Koo (KOR)
Gros 5 (9–18) Araújo, Lima 6
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning

8. desember 2019
18:00
Senegal Senegal 28–23 Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 600
Dommer(e): Năstase, Stancu (ROU)
N'Diaye, Sankharé 6 (16–9) Mwasesa 7
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
Kamp om 19.-plass
9. desember 2019
15:00
Slovenia Slovenia 29–27 Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 1 900
Dommer(e): Belkhiri, Hamidi (ALG)
Stanko 13 (14–13) Mwasesa 9
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
Kamp om 17.-plass
9. desember 2019
18:00
Brasil Brasil 22–18 Senegal Senegal Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku
Tilskuere: 600
Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY)
Nascimento 4 (13–9) Sankharé 6
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

Plasseringskamper om 13.- til 16.-plass[rediger | rediger kilde]

8. desember 2019
12:30
Angola Angola 17–28 Frankrike Frankrike Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 3 430
Dommer(e): Lončar, Lončar (CRO)
Guialo 4 (9–9) Nze Minko 5
2 minutters utvisning 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 3×Gult kort

8. desember 2019
12:30
Ungarn Ungarn 34–26 Argentina Argentina Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 3 726
Dommer(e): Christiansen, Hansen (DEN)
Kovacsics 7 (19–12) Karsten 9
2 minutters utvisning Rapport
Kamp om 15.-plass
9. desember 2019
15:00
Argentina Argentina 27–30 Angola Angola Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 464
Dommer(e): Hizaki, Ikebuchi (JPN)
Karsten 6 (17–13) Guialo 11
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
Kamp om 13.-plass
9. desember 2019
18:00
Ungarn Ungarn 21–26 Frankrike Frankrike Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 2 920
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Lukács 7 (12–12) Lacrabère 6
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

Hovedrunden[rediger | rediger kilde]

Gruppe I[rediger | rediger kilde]

Lag K V U T + - MF P
Norge Norge 5 4 0 1 146 128 +18 8
Nederland Nederland 5 3 0 2 153 136 +17 6
Serbia Serbia 5 2 1 2 139 151 −12 5
Tyskland Tyskland 5 2 1 2 135 136 −1 5
Danmark Danmark 5 1 2 2 123 124 −1 4
Sør-Korea Sør-Korea 5 0 2 3 144 165 −21 2
8. desember 2019
15:00
Serbia Serbia 36–33 Sør-Korea Sør-Korea Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 3 450
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Lavko 7 (21–16) Ryu 10
2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
8. desember 2019
18:00
Nederland Nederland 23–25 Tyskland Tyskland Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 4 020
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Dulfer 4 (12–11) Bölk 6
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
8. desember 2019
20:30
Norge Norge 22–19 Danmark Danmark Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 1 890
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Arntzen 5 (12–9) Grigel, Højlund 4
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

9. desember 2019
15:00
Tyskland Tyskland 28–29 Serbia Serbia Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 5 090
Dommer(e): Năstase, Stancu (ROU)
Berger, Minevskaja 6 (17–19) Cvijić 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort 1×Rødt kort
9. desember 2019
18:00
Danmark Danmark 27–24 Nederland Nederland Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 2 200
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Hansen 5 (14–9) Polman, Snelder 5
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
9. desember 2019
20:30
Sør-Korea Sør-Korea 25–36 Norge Norge Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 2 120
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Ryu 7 (10–20) Oftedal 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

11. desember 2019
15:00
Nederland Nederland 40–33 Sør-Korea Sør-Korea Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 5 070
Dommer(e): Năstase, Stancu (ROU)
Abbingh 11 (23–16) Ryu 9
2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort
11. desember 2019
18:00
Serbia Serbia 26–26 Danmark Danmark Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 3 080
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Pop-Lazić 6 (14–11) S. Jørgensen 6
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
11. desember 2019
20:30
Norge Norge 32–29 Tyskland Tyskland Aqua Dome Kumamoto, Minami-ku
Tilskuere: 3 520
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Brattset 6 (17–16) Bölk 6
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

Gruppe II[rediger | rediger kilde]

Lag K V U T + - MF P
Russland Russland 5 5 0 0 161 117 +44 10
Spania Spania 5 3 1 1 145 137 +8 7
Montenegro Montenegro 5 3 0 2 137 137 0 6
Sverige Sverige 5 2 1 2 141 132 +9 5
Japan Japan 5 1 0 4 143 150 −7 2
Romania Romania 5 0 0 5 102 156 −54 0
8. desember 2019
15:00
Romania Romania 18–27 Russland Russland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 5 870
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
Neagu 5 (10–10) Bobrovnikova, Vjakhireva 5
2 minutters utvisning 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
8. desember 2019
18:00
Montenegro Montenegro 30–26 Japan Japan Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 7 356
Dommer(e): Belkhiri, Hamidi (ALG)
Radičević 8 (14–11) Fujita 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
8. desember 2019
20:30
Spania Spania 28–28 Sverige Sverige Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 2 132
Dommer(e): Lah, Sok (SLO)
Cabral 6 (14–8) Hagman, Mässing 8
2 minutters utvisning 2×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

10. desember 2019
15:00
Russland Russland 35–28 Montenegro Montenegro Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 338
Dommer(e): Krichen, Makhlouf (TUN)
Manaharova 12 (17–16) Radičević 8
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
10. desember 2019
18:00
Japan Japan 31–33 Spania Spania Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 3 428
Dommer(e): Kuttler, Merz (GER)
Ohyama 6 (13–17) Pena 7
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
10. desember 2019
20:30
Sverige Sverige 34–22 Romania Romania Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 1 980
Dommer(e): Lemes, Sosa (URU)
Mellegård 7 (14–9) Tre spillere 4
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

11. desember 2019
15:00
Spania Spania 26–36 Russland Russland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 281
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Cabral 6 (12–16) Frolova 9
2 minutters utvisning Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort
11. desember 2019
18:00
Romania Romania 20–37 Japan Japan Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 3 962
Dommer(e): Belkhiri, Hamidi (ALG)
Perianu, Udriștioiu 4 (8–18) Sasaki 8
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport
11. desember 2019
20:30
Montenegro Montenegro 26–23 Sverige Sverige Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 1 926
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
Mehmedović 7 (12–12) Blohm 7
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

Sluttspillet[rediger | rediger kilde]

Semifinaler[rediger | rediger kilde]

13. desember 2019
17:30
Russland Russland 32–33 Nederland Nederland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 4 240
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Vjakhireva 11 (16–16) Polman 9
2 minutters utvisning 2×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

13. desember 2019
20:30
Norge Norge 22–28 Spania Spania Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 4 261
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Aune 5 (13–13) Cabral 7
2 minutters utvisning 3×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

Kamp om 7.-plass[rediger | rediger kilde]

13. desember 2019
11:30
Tyskland Tyskland 24–35 Sverige Sverige Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 6 860
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Stolle 6 (13–18) Gulldén 7
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 1×Gult kort

Kamp om 5.-plass[rediger | rediger kilde]

13. desember 2019
14:30
Serbia Serbia 26–28 Montenegro Montenegro Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 5 690
Dommer(e): Belkhiri, Hamidi (ALG)
Stoiljković 6 (12–13) Raičević, Ramusović 4
 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning 3×Gult kort

Bronsefinale[rediger | rediger kilde]

15. desember 2019
17:30
Norge Norge 28–33 Russland Russland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Tilskuere: 8 664
Dommer(e): García, Marín (ESP)
Arntzen, Oftedal 7 (15–18) Vjakhireva 9
2 minutters utvisning 1×Gult kort Rapport 2 minutters utvisning

Finale[rediger | rediger kilde]

15. desember 2019
20:30
Spania Spania 29–30 Nederland Nederland Park Dome Kumamoto, Higashi-ku
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Cabral 7 (13–16) Polman 9
2 minutters utvisning 2×Gult kort 1×Rødt kort Rapport 2 minutters utvisning 2×Gult kort

Plassering og statistikk[rediger | rediger kilde]

Sluttplassering[rediger | rediger kilde]

Plass Lag
Gull Nederland Nederland
Sølv Spania Spania
Bronse Russland Russland
4 Norge Norge
5 Montenegro Montenegro
6 Serbia Serbia
7 Sverige Sverige
8 Tyskland Tyskland
9 Danmark Danmark
10 Japan Japan
11 Sør-Korea Sør-Korea
12 Romania Romania
13 Frankrike Frankrike
14 Ungarn Ungarn
15 Angola Angola
16 Argentina Argentina
17 Brasil Brasil
18 Senegal Senegal
19 Slovenia Slovenia
20 Den demokratiske republikken Kongo DR Kongo
21 Cuba Cuba
22 Kasakhstan Kasakhstan
23 Kina Kina
24 Australia Australia
Kvalifisert for Sommer-OL 2020 og Håndball-VM 2021
Kvalifisert for Olympisk kvalifiseringsturnering

Verdensmestere 2019

Nederland
Nederland
Første tittel

Spillere: Jessy Kramer, Laura van der Heijden, Debbie Bont, Lois Abbingh, Larissa Nüsser, Danick Snelder, Bo van Wetering, Delaila Amega, Kelly Dulfer, Merel Freriks, Inger Smits, Martine Smeets, Angela Malestein, Rinka Duijndam, Tess Wester, Dione Housheer og Estavana Polman.
Trener: Emmanuel Mayonnade.

All-starlag[rediger | rediger kilde]

All-starlaget ble annonsert 15. desember 2019:

Posisjon Spiller
Mest verdifulle spiller Nederland Estavana Polman (NED)
Keeper Nederland Tess Wester (NED)
Høyre kantspiller Montenegro Jovanka Radičević (MNE)
Høyre bakspiller Russland Anna Vjakhireva (RUS)
Midtre bakspiller Nederland Estavana Polman (NED)
Venstre bakspiller Spania Alexandrina Cabral (ESP)
Venstre kantspiller Norge Camilla Herrem (NOR)
Strekspiller Sverige Linn Blohm (SWE)

Kilde: IHF[1]

Referanser[rediger | rediger kilde]

Se også[rediger | rediger kilde]